Badania dermoskopowe

Jedyna w województwie zaawansowana wideodermoskopowa ocena zmian skórnych.

Wideodermoskopia - cyfrowe obrazowanie i dokumentacja znamion barwnikowych skóry. Wideodermoskopowa ocena zmian barwnikowych, to najprostsza droga wczesnego wykrycia zmian nowotworowych skóry. Jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną wykorzystywaną do oceny i różnicowania znamion barwnikowych. Jest niezastąpioną metodą w prewencji raka skóry, szczególnie we wczesnej profilaktyce czerniaka skóry. Umożliwia oglądanie zmian skórnych, głównie barwnikowych w powiększeniu 100 x, co w porównaniu z tradycyjnymi dermoskopami powiększającymi od 10 do 20 x znacznie zwiększa czułość badania.

Badania dermoskopowe Opole

Obraz zmian skórnych zapisywany jest w formie elektronicznej. Zdjęcia zmian można archiwizować, co daje możliwość ich porównania w odstępie czasu, zazwyczaj co 4-6 miesięcy, a tym samym, umożliwia wczesne wykrycie progresji zmian w kierunku nowotworowym.

Wideodermoskopia umożliwia szybkie badanie przesiewowe /cyfrowa dermoskopia/, długotrwałe obserwacje, szczegółową analizę znamion /Mole Analyzer/, a co za tym idzie umożliwia podjęcie decyzji co dalszego rokowania i postępowania terapeutycznego.

Wysokiej jakości program komputerowy opracowany przy współpracy europejskich specjalistów z zakresu dermatologii ułatwia lekarzom ocenę i porównanie progresji zmian.

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór złośliwy skóry. Każdego roku stwierdza się wzrost  liczby przypadków czerniaka aż o 10%.
Rozwija się z łagodnego znamienia lub pojawia się na wcześniej niezmienionej skórze. Jest asymetryczną, niebolesną zmianą skórną o nieregularnych lub zamazanych brzegach i niejednolitym kolorze.

Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie nowotworu.
Tylko czerniak wykryty we wczesnym stadium jest w 100% wyleczalny.

Czynniki ryzyka:

1/ przypadek czerniaka  w  rodzinie
2/ jasna karnacja i włosy
3/ częsta ekspozycja na promienie UV,
4 /częste oparzenia słoneczne
5/  w dzieciństwie i w młodości przebyte oparzenia słoneczne
6/ częste seanse w kabinach UVA /solaria /
7/ zespół znamion dysplastycznych
8/ występowanie licznych znamion

Co powinno nas zaniepokoić?

1/ pojawienie się nowego znamienia, szybko rosnącego o wyglądzie innym niż pozostałe
2/ zmiana kształtu, koloru w obrębie istniejącego znamienia
3/  szybki wzrost
4/ krwawienie ze znamienia nie związane z urazem
5/ zapalna obwódka wokół znamienia
6/ obrzęk, zaczerwienienie, uczucie swędzenia

Znamię łagodne Czerniak złośliwy

 

Wideodermoskopowa ocena znamion barwnikowych, to najprostsza droga wczesnego wykrycia zmian nowotworowych skóry. Jest nowoczesną, nieinwazyjną  metodą  diagnostyczną wykorzystywaną do oceny i różnicowania znamion barwnikowych. Jest niezastąpiona metodą w prewencji raka , szczególnie we wczesnej profilaktyce czerniaka skóry. Umożliwia oglądanie zmian skórnych głównie barwnikowych w powiększeniu 20-100x, co w porównaniu z tradycyjnymi dermoskopami powiększającymi od 10-20x znacznie zwiększa czułość badania, umożliwiając pokazanie cech morfologicznych niewidocznych gołym okiem. Stanowi badanie pośrednie między badaniem gołym okiem, a badaniem histopatologicznym.

Obraz zmian skórnych zapisywany jest w formie elektronicznej. Zdjęcia zmian można archiwizować, co daje możliwość ich porównania w podczas kontrolnych badań, zazwyczaj po 4-6 miesięcy, a tym samym umożliwia wczesne wykrycie progresji zmian w kierunku nowotworowym.

Wideodermoskopia umożliwia:

1/ szybkie badanie przesiewowe
2/ długoterminową obserwację znamion z możliwością ich dokumentacji i porównania podczas badań kontrolnych
3/ szczegółową analizę znamion
5/ wykrywanie nowych znamion
6/ umożliwia podjęcie decyzji co do dalszego rokowania i postępowania terapeutycznego

Wysokiej jakości program komputerowy opracowany przy współpracy europejskich specjalistów z zakresu dermatologii ułatwia lekarzom ocenę i porównanie progresji zmian.

Badanie wideodermoskopowe może być przeprowadzone wyłącznie przez doświadczonego lekarza.

Badania przeprowadzone są  w Novum Instytucie Dermatologii Leczniczej i estetycznej  w Opolu ul. Żwirki i Wigury 5a/1 po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod numerami

602536271  Dr n. med. Grażyna Wąsik
501672062 Dr Aleksandra Kapuśniak